BRA fortsätter flyga till Åre Östersund från södra Sverige

Publicerad den 6 april 2016
Kommentarer
Direkt från södra Sverige till skidbackarna i Jämtland. BRA återupptar i slutet av årets skidflyget från Malmö och Göteborg till Östersund.

I fjol startade Malmö Aviation två nya säsongslinjer till Åre Östersund från dels Malmö, dels Göteborg. Det var en trafik som lockade 4 500 personer till de två linjerna under perioden slutet av december till april. BRA återupptar därför de två flygningarna den 18 december med ett trafikprogram som sträcker sig fram till den 23 april.

Flygtiden är cirka en timme och fyrtio minuter och det blir avgångar varje söndag. BRA har också en linje mellan Bromma och Östersund med upp till sju avgångar om dagen.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten