Svensk konkurrent möter Cimber på Bornholm
Publicerad den 1 juni 2009Wings of Bornholm majoritetsägs av Wings of Europe som är ett systerföretag till Sverigeflyg, med samma ägare som Sverigeflyg. Nio lokala företag på Bornholm är delägare i Wings of Bornholm, bl a Bornholms Tidende, Bornholmstrafikken och Baltic Air Service.
VD:n för Wings of Europe, Daniel Långsten, säger till Flygtorget:
”Wings of Bornholm är vårt första projekt. Vi studerar nu flera ställen i Europa där vi kan etablera linjer.
Men nästa projekt kommer nog inte förrän i början av nästa år. Först ska vi komma igång ordentligt på Bornholm och dessutom är jag etableringsansvarig för Östersund inom Sverigeflyg.”
Ni kallar er för lågprisflygbolag, var ligger era priser i jämförelse med Cimber?
”De ligger på från 200 danska kronor. Cimber låg på det dubbla men har redan nu innan vi kommit igång sänkt vissa priser till 195 danska kronor.”
VD för Wings of Bornholm är Henrik Dich från Bornholm, som närmast kommer från Telia Sonera.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten