Vad håller Ving och Sunclass på med?
Oy-vko skulle komma i november var tanken från början, det blev en inhyrd kärra från Hifly med tillfälligt reg Oy-vkj istället.
Oy- vkf och Vki är mer i hangaren än i luften.
Den 330 som skulle lyfta mot Aruba kl 9 i morse är just nu försenad till 23,30 ikväll.
Ving och Sunclass vill flyga till sina destinationer men har uppenbarligen inte täckning för det med plan som räcker till.
Tidigare under Thomas Cook regi så hade man i allafall plan till det Oy-vki. Oy-vkg. Oy-vkh. Oy-vkf samt inlånade G-omyt. Sista året hade man dessutom G-Tcxb och Tcxc.
Vad har man nu?
Provocerande dåligt i mina ögon.
svar
Ska sunclass också begränsa alkoholen ombord?
Känns som problem med stökiga fylla är värst på charter
Det var ett sjukdomsfall som gjorde att de behövde gå ner och släppa av dem och deras väskor innan resan kunde fortsätta.
Är det någon som vet varför OY-VKI på väg mot Kap Verde i torsdags strax efter att den lämnat svenskt luftrum plötsligt gjorde en högergir och landade på flygplatsen i norska Bergen..? Efter 3 timmar gick färden vidare mot Sal.
När DK flyger till Funchal från CPH så flyger de oftast CPH-FUNCHAL-HELSINKI och mötande flight flyger HELSINKI-FUNCHAL-CPH 🙂 och nu är det snart säsongsbyte & mycket flygs tomt tillbaka/mellan öarna beroende på hur reggarna är slingade!
Fördelen om det är teknik/mindre fel på kärror som flyger däromkring är att DK har egna tekniker på LPS/TFS! Sen är kärrorna slingade på olika rutter normalt sett om inget annat sker 🙂
Akktu Stakki
OY-TCH flög tomt från LPA till Funchal för att flyga hem resenärerna i DK1125. OY-VKB måste således fått någon form av tekniskt fel, men idag flög de vidare till LPA (omdirigerades dock till TFS). Så OY-VKB ersätter troligtvis OY-TCH som fick rycka in
Ser ut till att flyga (VKG4126) tom till LPA!?
Någon som vet vad som hänt med OY-VKB idag? Flög till Funchal som planerat idag (Dk1124). Men DK1125 tillbaka till Köpenhamn har inte kommit iväg och kärran verkar stå kvar där nere
Oslo kärran gick ner p.g.a. medical.
Någon som vet varför Oslo gick ner i Lissabon idag på väg till LPA? Inga andra flyg verkar ha motvind
@ Vera
Läs längre bak i tråden så hittar du en del information om hur det är att jobba för sca. Lycka till 🙂
Hur är de att jobba på sca ? Söker de personal snart
Frida
Vart ser du det? Flightradar visar ingen planerad flygning från Tallinn. Eller sitter du inne med lite information kanske?
Nu verkar tcg vara på g
Hejhopp
Hm, är du säker på att Airbus inte redan gjort den kontrollen då eftersom den stod stilla så länge på Skiathos? Känns lite konstigt att byta landningsstället (vilket jag har för mig att man gjorde) för dyra pengar och sedan skicka den till Tallinn för service och sedan skicka den till skrot eller tillbaka till leasinggivaren
Vad händer om det inte går att laga
Nja! Inte ens säkert att TCG kommer tillbaka i trafik med tanke på skadorna den ådrog sig vid den hårda landningen.. Det är ett beslut som Airbus kommer att få ta efter en grundlig genomgång av vad som är värt att laga helt eller ej 🙂
Om några veckor. Med tanke på att den stått still så länge krävs lite service av den, det som görs i Tallinn.
När är tcg tillbaka i trafik?
Planespotter
Skönt, då lär det förhoppningsvis inte dröja allt för länge innan den är i trafik igen
Landar alldeles strax i Tallin.
https://www.flightradar24.com/VKG4996/3909d20f