
Flygledaren som blev avstängd
Publicerad den 13 maj 2025Den här krönikan handlar om en flygledare som blev av med sitt medicinska intyg klass 3. Han hade arbetat som flygledare sedan cirka trettio år, alltid skött sitt arbete exemplariskt, kom alltid i tid, aldrig haft avvikande sjukskrivningar och var en uppskattad kollega. Men ändå påstådde Transportstyrelsen att flygledaren hade en beteendestörning för att denne visat PEth-värden över vad som är rekommenderat vid två tillfällen med två års mellanrum.
Flygledaren hade en historik av något högt blodtryck, varför flygläkaren även förnyade flygledarens recept på blodtrycksmedicin i samband med förnyelseundersökningen. Ett par år tidigare hade flygledaren fått sitt medicinska intyg indraget under några veckor på grund av högt blodtryck. Då gjordes även ett PEth-prov men resultatet fick han aldrig ta del av.
Vid den förnyelse flygledaren nu stod inför gjordes ett PEth-prov för att vidare utreda det något höga blodtrycket. Fosfatidyletanol (PEth) används som långtids alkoholmarkör och avspeglar de senaste veckornas till dryga månadens alkoholintag. PEth kan påvisa även en låg alkoholkonsumtion, några glas vin i veckan kan ge utslag. Värdet blir allt högre ju mer man dricker, men hur mycket det stiger kan variera mellan individer. Sammanfattningsvis är PEth ett sätt att mäta riskbruk av alkohol. Ett PEth-värde halveras, men halveringstiden är individuell. Enligt vetenskapliga studier, bland annat från Karolinska Institutet, har man kommit fram till att PEth har en halveringstid på mellan 4-10 dagar, i enstaka fall upp till 12-15 dagar, om man helt upphör med alkoholkonsumtion.
Vid flygledarens förnyelseundersökning visades ett relativt högt PEth-värde. Gränsvärdet för en möjlig alkoholöverkonsumtion (riskbruk) är 0,3 mikromol/l. Flygläkaren, i samråd med Transportstyrelsens flygöverläkare, beslutade att flygledaren blev “temp unfit” och att han skulle visa med flera PEth-prover på total nykterhet. Beskeden var ganska otydliga vad som förväntades av honom. Det lagstöd Transportstyrelsen hänvisade till var EASA:s part-ATCO.MED, att flygledaren hade en beteendestörning eller en psykisk störning orsakat av alkohol. Ingen annan utredning utöver ett PEth-test hade gjorts för att flygledaren skulle få den diagnosen av flygöverläkaren på Transportstyrelsen, som han aldrig heller hade träffat.
Nu var det viktigt för flygledaren att visa med flera PEth-prover kommande veckor och månader, att hans resultat till att börja med halverades, fortsatte halveras, och sedan höll sig på noll (under 0,05 mikromol/l). Det skulle visa för flygläkaren och flygöverläkaren hos Transportstyrelsen att han inte konsumerade alkohol alls under en längre sammanhängande period och därmed inte visade ett riskbeteende och inte hade en beteendestörning. Ett PEth-prov kan alltså visa om personen mer eller mindre har slutat att dricka, långt innan värdet visar noll.
Flygledaren visade just en sådan kurva kommande månader. De två första proven han lämnade visade ett skolboksexempel på halveringstid ner till under 0,05 mikromol/l. Bägge proven låg väl under gränsen på 0.30 mikromol/l. Flygöverläkaren på Transportstyrelsen utgick dock från en halveringstid på 4 dagar, och eftersom värdena inte sjönk med den hastighet som flygöverläkaren av den anledningen förväntade sig utgick flygöverläkaren från att flygledaren hade intagit alkohol under perioden trots att så inte varit fallet.
Därefter lämnade han PEth-prover kommande sju månader på samma nivå, under 0,05 mikromol/l, alltså ingen alkoholkonsumtion.
Transportstyrelsen beslutade även om att flygledaren skulle genomföra en beroendeutredning på en beroendeklinik. Denna utredning, som pågick under två månader, kom fram till att det inte förelåg något beroende, missbruk eller riskbruk, inte heller att det förekom någon psykisk anomali eller beteendestörning. Även här genomfördes PEth-prover som visade under 0,05 mikromol/l.
Först då, efter sju månader, i samband med att flygledaren tog hjälp av Juristavdelningen och inledde ett överklagade till förvaltningsrätten, beslutade Transportstyrelsen att flygledaren måste visa total nykterhet under i vart fall tre månader med provtagning varannan vecka. De tester som redan hade gjorts under de senaste månaderna var inte mycket värda för Transportstyrelsen.
Flygledaren fick tillbaka sitt medicinska intyg nästan ett år senare, emellertid med vissa svårförståeliga begränsningar. Ett år utan att han kunde tjänstgöra som flygledare. Ett år där flygledaren visat total nykterhet. Prov efter prov. Ändå påstår Transportstyrelsen att han inte visat noll-prov. De fortsatta begränsningarna efter det att han fick tillbaka sitt medicinska intyg var att lämna PEth-prov en gång i månaden som skulle visa ett starkt begränsat alkoholintag. Det fanns i beslutet inget slutdatum för sådana tester.
Flygledaren överklagade Transportstyrelsens beslut och biträddes av Juristavdelningen i förvaltningsrätten. Detta ärende ger en mycket klar inblick i hur Transportstyrelsen i avsaknad av ett tydligt och rättssäkert regelverk som reglerar vilken alkoholmängd som flygledare får inta på sin fritid, aktivt har drivit egna linjer i besluten. Det har av Transportstyrelsen framförts direkta lögner för att motivera sina påståenden om flygledaren. Och vem lyssnar förvaltningsrätten på; den enskilde eller tillsynsmyndigheten? En parallell kan göras till debatten nyligen om alkohol och återkallelse av körkort av Transportstyrelsen.
Från ett juridiskt perspektiv har jag i denna process sett att Transportstyrelsen i sin myndighetsutövning inte respekterat 5 § förvaltningslagen om legalitet, objektivitet och proportionalitet. Från ett mänskligt perspektiv har jag sett en person som blivit mycket orättfärdigt behandlad av staten. En person som du och jag, som kan uppskatta att på sin fritid måttfullt konsumera öl eller vin långt ifrån den överkonsumtion över tid Socialstyrelsen beskriver, men som av Transportstyrelsen tvingats till total nykterhet under en mycket lång tid.
Michael Forvass
Jurist
Juristavdelningen biträder privatpersoner i ärenden som beslut om flygcertifikat, medicinska intyg eller andra behörigheter. Jurist Michael Forvass har 30 års erfarenhet från olika delar av flygbranschen, bland annat i olika ledningsfunktioner på olika flygföretag, som kapten på Boeing 787 på interkontinentala linjer, och som jurist på advokatbyråer där han arbetat med flygrelaterad juridik.
Kommentarer
Enligt ryktet så har Transportstyrelsen hotat att nollställa alla tester om hen inte infinner sig till ett test inom 3dagar slumpvis under en 3 månaders period. Transportstyrelsen utfärdar reseförbud, ska det gå till så? En myndighet som agerar domstolsväsen och polis….
Vid förnyelse av medical så tas ju inga blodprover utöver hemoglobin.
Däremot kommer man undvika att söka vanlig sjukvård i Sverige och ett blodprov på vårdcentralen är helt uteslutet. Sverige 2025!
Ska bli intressant och se hur facket agerar när en vanlig influensa blir minst tre veckor viloläge. Kanske dags att köpa aktier i Kry! 😉
Alla bör nog tänka till en gång extra och begrunda vilket land detta händer i.
Myndigheter är väldigt lika de som är underställda en diktatorisk regim. Skillnaden är att regeringen inte styr myndigheterna direkt och därför blir dessa diktatorlika med en regering som gapar av förundran och gör “nada” jämfört med pandemins haveri.
Vad som blir av detta är att folk slutar att söka sjukvården. Det är rentut sagt bedrövligt. Vi lever i Sverige. Ska Transportstyrelsen ha så mycket makt? Visst fan är regeringen som bestämmer vad som gäller. Dom är nog korupta hela högen.
Jag säger det är nog bäst att se till att dessa individer inte kommer till makten i framtiden.
En stämning på ex antal miljoner borde bli resultatet av detta vansinne…
Vad gjorde cheferna?? Ifrågasatte de inget eller köpte de bara skiten rätt av? Helt otroligt…
Det är stor press på TS som har fått samhällets ögon på sig och det hela lär väl sluta med att de får backa till ett mer samtida system som bygger på transparens hos flygläkaren och fortsatta slumpmässiga flygplatskontroller under polismyndighetens auktoritet, snarare än att bedriva häxjakt efter alkoholmarkörer. Som flygande testas man återkommande både medicinskt och kapacitetsmässigt i simulator. Den som gör rätt för sig och inte dricker dagen före man sätter sig i en cockpit eller ett torn borde inte behöva oroa sig för att förlora sin karriär.
Det hela med dessa Peth tester är en stor rättsskandal. Vanligt folk blir av med körkort, cert, jobb osv på extremt lösa boliner. Att bli straffad för ett “brott” som inte är begånget är ett skämt. Kan inte förstå hur det få förekomma i en rättsstat. Bedrövligt, helt sanslöst.
Maktmissbruk från flygöverläkaren på TS. Horribel handläggning i ärendet och det är stor skandal att det kan ske. Bra att det kommer fram till allmänhetens kännedom. Det finns fler exempel på flygöverläkarens godtyckliga handläggning och konstiga slutsatser. Varför blundar TS för detta maktmissbruk?
Hur mår flygledaren efter att blivit så illa behandlad av flygöverläkaren under så lång tid?
Klart förvånande att Transportstyrelsen väljer att ta så svårbegripliga beslut i flygmedicinska frågor. Hörde talas om en som fick en begränsning inskriven i sitt medical. När hen senare frågade skriftligt om grunden till beslutet, blev svaret inte en tydlig referens till regelverket utan i stället ” Transportstyrelsens bedömning”. Och en ytterligare upplysning i stil med att ”om du begär omprövning av beslutet så kan resultatet bli än mer begränsande än det som redan har tagits”. I mina ögon ett förtäckt hot.
Är det verkligen en väl avvägd och rättssäker myndighetsutövning?
Kan även tilläggas att brevet från Transportstyrelsen i frågan ovan inte ens undertecknats utan man skrev bara att det var från den flygmedicinska avdelningen. Ingen som vill stå upp för beslutet. Min stilla fundering är vad det är som drivkraften bakom den här typen av myndighetsutövning och om det är i linje med myndighetens värdegrund.
En ung flicka som var nykterist och vegetarian fick resultatet att hon hade levercirros.
Det som orsakade skadan var att hon som vana alltid åt frukt efter maten.
Reultatet berodde på att frukten låg kvar på måltiden och började jäsa – alkoholjäsning.
Så hon fick sluta med sin vana och äta frukt före maten.
Mycket som är förvånande!
Ytterligare ett bevis på hur myndigheter i Sverige missbrukar sin makt gentemot den enskilde individen samt hur skevt vårt rättssystem är som gång på gång visar att de alltid tar myndighetens parti oberoende av hur starka bevis och argument som framhålls.
Otroligt välskrivet faktabaserat och rationellt resonerat – skulle vara intressant och höra TS argument i detta forum 🤔
Mycket tyder på att det inte håller rättsligt med sk “TrainingBonds”.
När KSA startade upp fick deras jurister i uppdrag att undersöka detta och där höll det inte. Piloterna på KSA är inte bondade. En del större bolag som t.ex KLM och deras Transavia har inte någon trainingbond på grund av regler som förbjuder detta.
Så att det skulle vara lagligt någon annanstans inom EU är svårt att tro. Tror inte något bolag har lagen på sin sida i den frågan.
Det blir sällan någon rättslig sak mellan bolag och de som bara lämnar sina Bonds, förmodligen just för att det inte håller.
Det vore intressant om denna jurist som kan flygbranschen kunde ta tag i frågan. Det skulle betyda mycket för piloter där ute som är intresserade av att byta arbete och det skulle nog få bolag att behandla piloter lite bättre samt pusha på löneutvecklingen med fri rörelse.
För att hoppas på SPF i frågan är en utopi, tyvärr.
Tack för en bra och viktig artikel Michael. Rättssäkerhet är defintivt A och O i ett samhälle. Från denna data kan man ganska snabbt dra slutsatsen att större delen av Frankrikes pilot och flygledarkår – där det inte är helt ovanligt att ta ett glas vin till maten – omedelbart borde få sina certifikat indragna, om TS fick bestämma…
Myndighetsmissbruk när det är som värst😠😠
Detta är väl Sverige i ett nötskal? Misstankar och förföljelser.
En utlandsresa på semestern med normalt europeiskt beteende såsom vin till maten och moralpaniken triggas igång. Har man gjort något annat på resan, riskerat man att bli brottsling.
Vad skulle hända om alla flygledare var solidariska och lämnade in avskedsansökan samtidigt?
Det verkar finnas en del exempel på hur folk i andra branscher stött på problem med sådana tester då det kan handla om att man t.ex. varit på semester eller liknande och sedan blir värdet missvisande, senast det uppmärksammade fallet med ambulansföraren. Men gäller dessa återkommande peth testerna även vid förnyelse av class 1 för er piloter eller är det endast för flygledare, det måste annars vara något nytt? Jag har aldrig hört talas om att det tagits sådana tester av flygläkare mer än vid första gångs undersökning eftersom de annars har skyldighet att informera om det. Däremot gör väl arbetsgivaren såna tester i samband med psykologisk bedömning vid nyanställning hos flygbolag men inte utan medgivande. Och slumpmässiga promillekontroller på flygplatserna.
Har sagt det i många år, och fortsätter mitt mantra: Lägg ner Transportstyrelsen.
Vet inte om det här kan vara till hjälp, om uträkningen stämmer har 2 av 3 utpekade INTE ett missbruk av alkohol:
“Slutsats:
Även med ett test som är mycket tillförlitligt (95 % känslighet, 98 % specificitet) är sannolikheten att man verkligen har ett alkoholmissbruk vid ett enskilt positivt PEth-test ändå relativt låg (ca 32 %) om prevalensen är låg (1 % i detta exempel).”
Skulle säga att TS enhet för körkort är snäppet värre än för flygcert.
De drar körkortet för folk som luktar på alkohol numer. Denna moralpanik måste få ett slut. Dessa PETH tester får absolut inte tas utan vetskap för personen i fråga.
Om man någon gång skulle dricka mer än 4 enheter kan man ha ett riskbruk. Vem i hela världen lever efter det?
I övrigt skulle folk bara blåneka att ta PETH tester i stor skala. Om alla vägrar så kan de försöka straffa alla.
Om arbetsgivare kräver det ge dem långa fingret. Överförmynderi så det sjunger om det.
Så trainingbonds är inte lagligt bundna?
Livsfarligt att ha certifikat i Sverige under TS.
Finns upprepade fall där i synnerhet medicinska handläggare fattar vilka beslut som helst i full vetskap att systemet fungerar så att de inte är ansvariga inför någon.
Sektionsansansvariga på SPF behöver lite illa kvickt få upp ögonen för nästa som drabbas kan vara du eller följande kollega, tidigare fall finns på varje bolag redan från tidigare.
Rösta med fötterna, anmäl åt bolaget att facket inte godkänner TS som certifikatgivande myndighet så länge nuvarande tjänstemän sitter kvar, rättsskyddet för medlemmar är obefintligt under etablerat förfarande.
Det är ingen åsiktsfråga, prejudikat finns hur många som helst, finns hederliga och kompetenta myndigheter i Norden, alla just nu bättre än TS.
Helt sjukt att det får gå till såhär! Vart är tjänstemanna-ansvaret? Kan verkligen en myndighet få friheten att styra och ställa precis som dom vill, med så lösa grunder och tillsynes utan lagstöd…? Trist utveckling… Men till dig det drabbade: kåren står bakom dig!
Och bra skrivet av dig Michael Forvass, vart finns du tillgänglig om fler av oss skulle behöva hjälp?
En möhippehelg eller skidresa på semestern kan även få dig sparkad i kabinen. Många ser det som otänkbart att byta arbetsgivare och undrar hur något som är lagligt och sker på allas fritid kan klassas som förkastligt av någon med moralpanik och än mer hur någon icke lagstiftande persons moralpanik tillåts påverka många anställda. Låt oss blåsa innan tjänstgöring om ni är oroliga men ge f-n i vår fritid och användning av helt laglig alkohol!
Transportstyrelsens GD kommer inom kort polisanmälas för att just uppmärksamma fler liknande fall. Detta för att ta GD civilrättsligt till domstol men även få till en prövning i Statens personalansvarsnämnd.
Helt galet! Häxjakt! Utrotnings hotade!
Hur vore det om dom testade sig själva på Transportstyrelsen samt politiker, poliser, busschafförer etc. Skulle nog bli riktigt knas då!
Att byta till danskt cert är inte en bra idé om man är ute efter ett smidigt medical. Våra danska kollegpor har just nu det riktigt jobbigt eftersom Trafikstyrelsen hårdgranskar de danska AME:erna. Danmark har enligt EASA haft för få indragna medicals så nu dras de in till höger och vänster.
Som dansk måste man dessutom numera ha med sig alla journalkopior i pappersform när man går till sin AME. Har man inte det eller om där är något avvikande så tas ditt medical direkt.
Bra jobbat Michael Forvass, det behövs ordning och reda inom detta led.
Hoppas du kan addressa en annan elefant i rummet gällande Bonding vid nyanställning av piloter.
Enligt flera instanser är det inte i enlighet med gällande lagstiftning att sätta en sk. Bond där piloten kan tvingas betala tillbaka stora summor till arbetsgivaren om man lämnar inom en viss tid, ca 3-5år.
KSAs jurister klargjorde att de inte kunde binda sina piloter på något vis annat än sedvanlig uppsägningstid.
Flera bolag använder sig av Bond och ett fåtal följer reglerna och har inte någon bond vilket snedvrider konkurrensen mellan aktörer och är en klar nackdel för piloter som söker arbete.
Hoppas piloter med svenska cert påbörjar processen med att byta till danska papper. Nu räcker det, vi får protestera med fötterna!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten