Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

SAS piloter till kanerieöarna – Tur och Retur

Tråden startades av Trött

SAS piloter har fått nog av ledningen som nu vill att piloterna ska flyga tur och retur till Kanarieöarna. Kan det verkligen stämma att de kan flyga så många timmar utan att bryta mot reglerna?

Publicerad den 2025-03-04 17:09
Skriv ett svar
Antal svar: 13

svar

Andreas
2025-03-05 19:17

Jag förstår inte riktigt, hur kan danska och svenska Transportstyrelsen förbjuda något som är tillåtet enligt EASA? Om SAS Connect kan flyga så låter det ju som att irländska myndigheter följer andra regler trots att vi pratar om tre EU-länder. Är inte poängen att vi ska ha ett gemensamt regelverk i Europa för att ett bolag inte ska få konkurrensfördelar framför ett annat?

Captain X
2025-03-05 16:24

@737 Rent Skamligt, oansvarigt som visar en total brist på flygoperativ förståelse av SAS att då ta in Connect och inbilla sig att man på så vis löst problemet. Har dom ingen kommunikation med Flygavdelningen!

Acer
2025-03-05 15:03

Ber om ursäkt för att jag var otydlig. Helt enig i vad som sägs om ARN till Kanarieöarna!

737
2025-03-05 12:46

Danska Trafikstyrelsen stoppade danska Jettime att flyga på just detta viset för många år sedan efter att många flygningar gått över tiden vilket genererar rapporter.
De fick inte fortsätta planera ARN-LPA/TFS-ARN med turnaround längre.
Svenska Transportstyrelsen stoppade SAS att utföra denna galenskap på samma grund.
Och SAS flyttar bara över detta till sitt egna dotterbolag SAS Connect.
Det avspeglar vilken syn SAS har på säkerhetsarbete inom sin organisation. Förkastligt.

Captain X
2025-03-05 09:31

Att flyga ARN – LPA eller TFS turnaround är fullständigt vansinne och tyder på en saknad förståelse av flygoperativ verksamhet. Det är TS uppgift att stoppa sådana dumheter vilket dom då gjorde i fallet SAS men sen trixar då samma bolag med Connect! Bedrövligt.
Det här är en flygsäkerhet fråga. En besättning checkar in för flygtjänst klockan 07:00 en morgon för STD 08:00. Får säkert en Slottid så lite försening från ARN. Landar LPA ca 14:00 sv tid. Turnaround tar minst 1 timme och förmodligen en Slottid på det så räkna med att vara i luften ca 14:30 sv tid. Landar då på ARN ca 20:30. Vintertid är det då sedan länge mörkt och räkna med väder för inflygning i IMC. Då har det gått 13 timmar och 30 minuter sedan incheckningstid. Besättningsmedlemmarna har då helt säker varit vakna i 15-16 timmar detta för att kunna ta sig till Arlanda för att inställa sig klockan 07:00 på morgonen.
Ur ett pilotperspektiv är en sån planering helt förkastligt, när man är som mest trött så ska man göra inflygning och landning i mörker och ev dåligt vinterväder!
Rätt självförklarande eller hur, sen är naturligtvis Kabinpersonalen totalt slutkörda efter en sån lång arbetsdag. Händer något allvarligt i samband med landning på ARN kan man på goda grunder fråga sig om besättningen är pigga och alerta.

Re: Acer
2025-03-05 08:46

Det gäller i allra högsta grad ARN-LPA-ARN också.

Den rotationen stoppades av myndigheterna för SAS (SK) för några år sedan för att en för stor del av rotationen överskred 14 timmmar. När mer än en tredjedel av flygningarna under en säsong inte klarar det på planerad tid är man enligt FTL-reglerna tvingade att vidta åtgärder. Den åtgärd SAS vidtog var att istället sätta in SAS Connect som är ett separat AOC och således inte påverkades av stoppet. Snudd på bedrägeri kan tyckas.

Så SAS Connect flyger absolut ARN-LPA-ARN rotationen med en och samma besättning än idag. Om även SAS (SK) är tillbaka och flyger den är för mig dock okänt.

Erik
2025-03-04 19:49

Skärpning! Vi vet ju vad vi sysslar med, pysslar med en massa annat under våra uppdrag, vi är en mycket privilegierad yrkesgrupp.
Håller inte i längden, så tycker vi ska ligga lågt med klagomål.
Många av mina bekanta har börjat undra vad vi håller på med.
Allt gott!

Acer
2025-03-04 19:13

Då har vi samma uttjatade tråd igen. Många tror och utgår ifrån att vi talar om t.ex STO-LPA-STO……….! Det som i huvudsak gäller är Skandinavien ToR Kanarieöarna. Man kan då flyga t.ex GOT-LPA-CPH
eller MMX-TFS-GOT m.m

ryssen
2025-03-04 19:07

Att piloter arbetar 14 timmar i sträck känns ju sådär rent säkerhetsmässigt, eller har jag fel?

Sluta skojja?
2025-03-04 17:34

Jag får ont i hjärnan bara av att läsa det här. Hur står ni ut att sitta så länge och bara prata lite radio? och sen på det igen, kanske dagen efter?

Pilot
2025-03-04 17:25

Stackarna. 13h är normalt max FDP. Kan förlängas två gånger per vecka till 14h.
Normalt är 1h check-in före avgång. Kanaireöarna tar ca 6h enkel väg. Sen tar turnaround där nere ofta mer än 1h pga långsam handling och bara allmänt långsamt i Spanien. Så det är väldigt tight planerat. Rent ohållbart.

JetTime flyger inte ToR från Arlanda pga för mycket problem och förseningar.
TUI flyger inte ToR.

😴
2025-03-04 16:57

Hur många timmar är man i aktiv tjänst när man når gränsen? 😴

OPS
2025-03-04 16:48

Den ligger precis på gränsen. Därav att många gånger har man fått mellanlanda i CPH på väg hem för byte av besättning.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500