
Svenskt elflygplan ska vara uppe i luften om två år
Publicerad den 14 november 2019
Kommentarer
Hur får det finansiering till detta? Inte billigt att utveckla ett nytt flygplan på så kort tid. Märkligt med alla dessa nystartade företag som helt plötsligt ska börja bygga elflygplan på rekord tid. Att utveckla ett nytt flygplan tar normalt uppåt tio år från koncept till leveransklart. Tror nog att framtidens elflygplan kommer byggas av de etablerade flygplanstillverkarna. Ett flygplan är så mycket mer än en elmotor och batteri.
Lycka till med Östersund som testflygplats om införandet av RTS blir verklighet inom en snar framtid. RTS är en kvarnsten runt halsen på branschen på många olika vis, stoppa galenskaperna och använd resurserna bättre. Obegripligt att SAAB slösar värdefull ingenjörskapacitet på RTS när de har så många andra produkter i sin portfölj som skulle behöva ingenjörerna bättre. Bristerna med en utbyggd flygtrafikledning på distans kommer att visa sig när flaggskeppet JAS får problem att operera.
..iofs på deras egna hemsida. I artikeln står det 2022 och den tidsramen diskuteras här, undrar varför?
Så trött på allt tjat om att el ska lösa världens problem. Var realistiska istället. Om 20 år om strängen går att hitta kommer marknaden att skratta åt alla galna el pannor!
är på inget sätt lösningen på klimatet, inte för bilar och absolut inte för flygplan, av de anledningarna som redan har förts fram av andra.
Se i stället till att utveckla H2 teknologin, där har vi en nästintill outtömlig energikälla H2 kan produceras från vatten el energin som går är gratis el från vindkraft som idag producerar elöverskott på nätterna.
Detta kommer inte att bli verklighet ens inom 10 år, med betalande pax. möjligtvis som ett experiment.
Svårt att se att man tillräckligt säkert ska kunna få praktiskt nytta av detta på ett säkert och ekonomiskt sätt. Men om man hänger på en APU, kapabel att generera 1MW el eller så, som man kan använda den gången per år när man måste diverta så hamnar det i en annan dager. Kan man då dessutom ta sig till flygplatser 80 mil bort, fast med halva utsläppen jämfört med konventionellt, så är det också ett stort steg i väntan på nästa quantum leap i batteriteknik.
För att inte tala om möjligheten att tanka på för att kunna lägga sig i holding, och vänta ut dåligt väder. Det blir till att gå till alternativet direkt eller inte starta alls. Sämre regularitet och OTP.
Jag säger bara lycka till. Tror inte ett dugg på detta.
Många faktorer som inte nämns
– Power för att nå till en alternativ flygplats
– Avisning
– Värme i kabinen
Thank you very much for flying Batteri Airline, but now is the batteriepower gone. Happy landning !!!
Hur ska man lösa laddningsproblemen? Nästa problem är väl att säkra energiförsörjningen under drift. Alla system ombord har ju el som kraftkälla – inte bara motorerna. Undrar vad det kostar att slå på windshield heating? Lägger man sedan till ström för alla inflight emergencies som kan inträffa ombord så blir det nog tungt att räkna om räckvidden. Kanske är det menat att bara flyga VFR.
“med helat andra kostnadsramar än de vanliga flygplanstyperna öppnar för lönsam flygtrafik på helt nya rutter i landet”
Nextjet hade ju svårt att få runt det med 340’s som ändå måste vara ganska billiga att få tag i. Hur ska ett eldrivet härke vara billigare att operera?!
En ny bensindriven småbil är ju fortfarande billigare att köpa än samma eldrivna variant, det här måste ju gälla flygmaskinern också?
Det finns redan nu hållbara alternativ till konventionellt flygbränsle men det satsar inte politikerna på eftersom det inte är main stream idag.
Jag är övertygad om att men om 100år kommer man titta tillbaka på dagens elfordon och skaka på huvudet precis som vi gör åt asbest och kvicksilver idag.
För intressant läsning, besök http://www.carbonengineering.com
Varför satsa mångmiljardbelopp på att utveckla “hållbara” elflygplan där batterier tillverkas av material som utvinns ur de fattigaste länderna i välden under slavförhållanden. Det finns ingen återvinning för dagens batterier utan de läggs på hög i enorma lager i väntan på…
Innan det finns en seriöst hållbar batteritillverkning och återvinning som inte förstör planeten, innan och efter de används, så är det inte framtiden.
Staten kan ju berätta vad de kommer ta i betalt för att EASA certifiera det i Sverige. De kommer behöva liera sig med en större civil flygplanstillverkare för alla komponent och flygtester, bara att lösa Ice&Rain protection för ett elflygplan kommer sluka miljoners miljoner och då är det ett antal ATA kapitel till att jobba sig igenom…
Det nog bara en industri i SWE som skulle kunna bygga ett PART 23 fpl med utgång från kunskap om D&D och certifiering samt även resurser, inom den tidsramen. Frågan är om intresset finns där?
Önsketänkade. Möjligtvis 2032…
Härligt! Spännande tider att leva i nu. ??
Spännande! Men måste man inte alltid ha tillräckligt med ”energi” för att kunna ta sig till en alternativflygplats? I så fall är det väll bara trafik mellan Visby och fastlandet som är ”möjlig linje”?
Kommer batterierna att bytas ut mot nyladdade vid varje landning eller hur tänker de lösa det?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten