Featured article image

Norwegian öppnar för oväntade flygplansaffärer

Publicerad den 29 oktober 2019
Kommentarer
Fem Boeing 737 är nyligen sålda. Nu kan dessutom två Dreamliners vara på väg bort när Norwegian justerar flottan. Dessutom finns uppgifter att det pågår förhandlingar om köp av ryska Superjet.
Norwegian sålde nyligen fem Boeing 737-800 till ett kinesiskt leasingföretag. Bara dagar senare undertecknades ett samarbetsavtal med ett annat kinesiskt företag, China Leasing International Corporation, CLIC. Tillsammans med CLIC bildas ett nytt företag där 27 av de Airbus A320-maskiner som Norwegian har beställt och som enligt planerna ska levereras från Toulouse de kommande tre åren. Åtgärderna är en del i det pågående arbetet att säkra ekonomin i flygbolaget och går från expansion till vinst. Sparprogrammet har gett god effekt, det visar den senaste kvartalsrapporten men av allt att döma blir det ett minusresultat när hela året ska summeras.
Det kan vara en orsak till att ledningen för Norwegian nu också kastat blickar mot den växande flottan av Dreamliners. I dagsläget flyger 37 maskiner, 8 Boeing 787-8 och 29 787-9 i trafiken och ytterligare fem finns beställda hos Boeing med planerad leverans 2020 0ch 2021.
Men styrelsens ordförande Niels Smedegard har nu sagt att Norwegian klarar sig med färre Dreamliners. Det rapporterar norska dn.no
– Vi har kanske en eller två Dreamliners till salu, om någon är intresserad, säger han till sajten.
Någon konkret orsak till att långlinjeflottan borde minska presenterades inte. Istället har det av allt att döma att göra med det fortsatta besparingsarbetet. Norwegian har också dragit ner på den interkontinentala trafiken, bland annat från Sverige och Dreamlinerflottan dras också med fortsatta motorproblem som hållit upp till fem maskiner på marken i olika perioder. 
Arbetet med att se över Boeing-flottan är en logisk följd av sparbetingen inom Fokus 2019. Något mer överraskande är uppgifterna att Norwegian förhandlar med Sukhoi om köp av 40 Superjet, den rysktillverkade regionalmaskinen. Det är rykten som funnits i omlopp någon vecka. Idag har dock Norwegian, konfirmerat att det pågår förhandlingar men påpekar samtidigt att några beställningar inte är gjorda, allt enligt sajten E24.no
Förhandlingarna med Sukhoi skulle enligt olika ryska källor vara en del i de långvariga men hittills misslyckade försöken att få flygtillstånd i den så kallade Sibirienkorridoren. 
Sukhoi har haft svårt att få fart på försäljningen av maskinen, i dagsläget finns beställningar på cirka 300 maskiner varav hälften är levererade. Sedan Cityjet snabbt fasade ut typen ur flottan är det ingen europeiskt flygbolag som flyger maskinen. En order från Norwegian skulle därför vara en mindre sensation.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Göran - den riktige
2019-10-29 21:02

Har Superjetten APU?

BS
2019-10-29 16:00

Vadå falskt inlägg? Rubriken var B787, om det tillåts….
Skrivet av sv ABC. Smart kommentar!

Björn Rosengren
2019-10-29 13:47

Glöm inte vad jag sa för länge sedan! Norge är den sista Sovjetstaten.

B787
2019-10-29 13:21

”B787” inlägget är även det skrivet under mitt nic men av något troll.

svABC
2019-10-29 12:45

Vadå ursäkt? De utökar ju 787 flottan.
Om MAX aldrig mer kommer att flyga – vem ska de köpa de? Källa på ditt “påstående”, angående MAX’s framtid hos DY.

Superjet finns i bl.a i Asien och Syd America.

Mer Galley gossip!

apknug
2019-10-29 10:59

Norwegian har ju redan köpt Airbus, fast de säljs ju vidare på ritning till ett Gemensamägt Leasingbolag, på så sätt kan Norwegian troligen boka upp ett antal miljoner i intäkter redan för kontrakten sen blir det att dela med sig av intäkterna i framtiden om de själva vill slippa flyga Sukhoi.

Undrar om tricket att låtsas beställa Sukhoi för att få flygrätt över Sibirien kommer att funka, men det är helt klart rätt att testa!

DY
2019-10-29 10:58

Om det blir köp. Så ska de antagligen leasas ut.
Kan vara en del, i det kinesiska samarbetsbolaget.

sv ABC
2019-10-29 10:55

Läs någon ordentligt någon gång.
“Vi har kanske en eller två Dreamliners till salu, om någon är intresserad”.
“ytterligare fem finns beställda hos Boeing med planerad leverans 2020 0ch 2021.”

Galley gossip!

ABC
2019-10-29 10:40

Finns det någon operatör utanför f.d. Sovjet som flyger SuperJet? Interjet hade 22 men bara sex som flög. I slutet av Augusti ställde man hela flottan på marken och sade sig hoppas kunna sälja av 15 dem. Övriga 7 har man ”kanabaliserat” på i brist på reservdelar. Kan säkert fås till fyndpris!

ABC
2019-10-29 10:31

Det vore trevligt med en ursäkt efter all skit som kastats på mig när jag helt riktigt förutspådde avyttringar om B787. Vet inte om jag vågar yttra min andra spådom, men 737Max kommer aldrig att flyga med Norwegianns färger. Det finns dessutom goda kjällor på det.

Anders
2019-10-29 10:07

Det är avyttring av 787-8. Det kommer fortsatt nya 787-9or…

Mr €
2019-10-29 09:44

Nu har de tur att ha så många 787 då ett antal är AOG. Men då de flyger igen och då 737MAX flyger kan det blir överskott. För att få ned enhetskostnad borde Norwegian ta 787-10’or och 737MAX10 för de kvarvarande leveranserna då de säkert har fulla avgångar på viss sträckor och kunde sålt flera biljetter med större plan till nästan samma kostnad. Att flyga Sukhoi går säkert med en trafikreserv på varje flygplats i Norge.

UBBE
2019-10-29 09:43

Det kommer ju aldrig att inträffa.
(får man hoppas)
Köp AIRBUS istället för Boeing, dom borde ju vara intresserade av att få in en kil i Norsken, samt ge Boeing en känga för allt schabbel dom ställt till med.

ABC
2019-10-29 08:28

SuperJet? Det låter som en dålig norgehistoria!

Fick dock rätt om avyttringar av B787 trots all skit som (som vanligt) kastades på mig.

Det som verkligen behöver säljas är hela flottan av 737MAX. Norwegian har bevisligen klarat sig bättre utan dem.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten