Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Rookie som undrar..

Tråden startades av VanillaSky

Hejsan,
Tänkte höra med er som kan det här med cabin crew arbete, ansökningar, tillgång till jobb mm..

Jag har funderingar på att gå cat of sweden utbildningen, då jag förmodligen har större chans att få arbete då (är detta helt fel?) och att dom hjälper en lite på vägen. Vad tycker ni om det? Har läst lite på forumet, men det är mest gamla inlägg som jag känner att jag inte får så mycket utav..
Sen undrar jag egentligen vilka papper och handlingar som bolagen kräver att man ska ha med sig om man blir kallad på en intervju/gruppintervju? Vad brukar ni visa upp? Får man något bevis på att man har gått cat of sweden utbildningen som man kan visa?
Min dröm är att arbeta för ett japanskt flygbolag, då jag läst lite japanska och besökt landet, hur ser det ut där eg? Är det en omöjlig dröm tror ni?

Tacksam för svar (=

Publicerad den 2009-09-28 23:12
Skriv ett svar
Antal svar: 2

svar

Around the world
2009-10-01 18:33

CAT och liknande företag som håller i sk flygvärdinneutbildning är rent bonnfångeri! Finns ingen som helst garanti eller förtur till arbete genom dessa. Kurserna som hålls är inte på något sätt kompletta för att få börja flyga. Man blir inte med automatik flygvärd/flygvärdinna. Du måste fortfarande gå bolagskursen samt ha tex CRM på det bolag man ska arbeta för. Det är myndighetskrav.
CAT brukar lite elakt även kallas för “Crap of Sweden”. Det kanske inte är rättvist,men ingen rök utan eld.
Just nu är dessutom arbetsmarknaden i Skandinavien minst sagt överhettad. Det går enormt många sökande på varje tjänst,av de få anställningar som erbjuds.

Sök dig utomlands istället,precis som du är inne på. Om nu Japan är intressant,tänk på att Japansk rekrytering är inte direkt som vi skandinaver är vana vid. Den är betydligt hårdare mentalt sett. Tänk på att ev. tatueringar oavsett var de sitter kan vara ett hinder där (om du har sådana). Kurserna är på gränsen till pennalism. Där raka led,rak blick o att gå på rätt sida av korridorerna förväntas av dig. Som kvinna har man helt andra krav på sig än som man. Att vara timid o tillmötesgående.

Det om Japan,men världen är ju full av länder och möjligheter.

Handlingar som du ska ha med dig vid en ev. intervju är det vanliga,som på vilket jobb som helst. Intyg,betyg,referenser. Inget konstigt.

Lycka till.

Cabinattendant sedan 1995
2009-09-29 19:02

Hej! Jag tycker verkligen inte att du ska betala för att gå dom där kursena. Det är bättre att du söker direkt till dom stora etablerade företagen som Lufthansa, British airways, British midland etc, ansökan för cabincrew hittar du direkt på respektive flygbolags hemsida. Jag kan försäkra dig om att dom seriösa bolagen skiter fullständigt i om du har gått en betald privat ”flygvärdinnekurs”. Det dom är intresserade av är hur du är som person och ev språk, och om du har arbetat med människor tidigare. På dom stora bolagen så står man för utbildning och du får även lön under tiden. Så betala inga pengar för någon privat utbildning som ändå inte leder till jobb. Japanska bolag som flyger på Europa Är JAL, och ANA, båda bolagen har crew baserade utifrån London och Frankfurt. Som värdinna på JAL så utgår du från London och flyger till Tokyo. Det är ett jättebra bolag att arbeta för och du kommer att ha fina stopp I Tokyo, jag tycker du ska söka dit eller till ANA som också är ett lika bra bolag. Gå in på deras hemsidor så får du upp info om cabincrew recruitment. Lycka till! 🙂

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500