Förslag: Ta bort stationsavgiften på Arlanda
Publicerad den 23 augusti 2022Kommentarer
den dåvarande moderatregeringen ansåg försvaret vara ett särintresse!
Säljer man ut landet är en säkerhetsfara ska man heller inte regera
eller kostnaden kastrup till stan
Brussels og Sydney (sikkert flere også) skal en privat entrepenör ha igjen for sine investeringer. Man hadde ikke råd til å la det offentlige bygge, som f.eks i Oslo, Helsinki og Köbenhavn.
Jeg tar pendeltoget til Märsta, og buss videre til Arlanda. Tror det er ca 25 banankroner(SEK) som pensjonär.
Bästa förslaget på länge!
39kr enkel till Arlanda med SL.
@Frekvent Resenär Jag håller med dig men du får komma ihåg det var för nästan 30 år sedan det här avtalet skrevs och det är inte samma politiker i Moderaterna. Om du orkade läsa deras partiprogram så vet du väldigt bra att de vill utreda A-train och hur man kan göra det billigare.
Det var den tidigare M ledda regeringen som sålde ut rättigheterna att trafikera järnvägen till Arlanda!
Nu är M på gång att ta regeringsmakten igen. Vem vet vad fler tokigheter de kan åstadkomma?
Inte får det mig att rösta på centern men Arlanda har rena rama ockerpriserna. 130pickadoller extra för att åka med tåget samt 40spänn extra då man tar Uppsalabussen dit. I Helsingfors så åker passagerarna mellan city och flygplatsen i ett fint tåg för drygt 40pickadoller.
Gör det. Skulle aldrig ha varit på plats. Sinnessjuka priser till och från Arlanda. Oslo, Helsingfors och Köpenhamn har redan realistiska priser.
Inte ofta jag är enig med C i något. Men detta är riktigt bra. Regeringen kan även lösa ut Arlanda Express från de australiska ägarna, så att man kan få vettiga priser. 299 kr enkelväg idag är fan sinnessjukt. Motsvarande resa i Bangkok kostar 15 kr….
Skandal att detta inte har skett tidigare.
Självklart ska man kunna ta pendeltåget direkt till Arlanda.
Öka antalet avgångar och ta bort stationsavgiften!!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten