Viking Airlines utan tillstånd och flygplan
Publicerad den 22 oktober 2010I går var det tomt och öde vid Viking Airlines informationsdesk på Arlanda. Under veckan har det varit många upprörda scener när passagerare tröttnat på långa väntetider och knapphändiga besked från flygbolaget.
Allt startade när Transportstyrelsen beslöt att återkalla bolagets operativa licens med omedelbar verkan och fram till den 31 mars 2011. Detta sedan myndigheten kommit fram till att Viking Airlines inte kan uppfylla sina ekonomiska åtaganden. I klartext innebär det att kassan är tom.
Bolagets flygningar, dels charter från Gatwick och Manchester, dels linjetrafik från Sverige till Irak, har ställts in. Samtliga fyra flygplan, tre Boeing 737-800 och en Boeing 737-300 har återlämnats till respektive leasingbolag. Bokade passagerare har transporterats med andra flygbolag men med långa förseningar som följd.
I ett pressmeddelande från i måndags hävdar Viking Airlines att bolaget ska omstruktureras under en tremånadersperiod för att sedan kunna återuppta trafiken när sommarsäsongen börjar nästa år.
– Vi kommer då att kunna skaffa nya flygplan, heter det i meddelandet.
Flygtorget har upprepade gånger försökt nå Viking Airlines för att få en kommentar, men utan framgång. Inte heller bolagets hemsida ger någon information, den senaste uppdateringen gjordes i juli 2009.
Flygbolaget Viking Hellas påverkas inte av problemen i Viking Airlines.
Kommentarer
Känner stor medkänsla med er, det finns fler bolag i svedala som verkar vara påväg åt samma håll, de sk “tedrickarna” borde ta tag i sitt egna och låta andra vara ifred..men det är väl ett önsketänkande i dagens giriga tider..
Skadeglädje finner du alltid bland de ytliga, oinsatta och bittra.
Gällande Viking Airlines har alla anställda samt
tidigare huvudägaren gjort ett mycket bra jobb.
Däremot släpptes mindre seriösa engelsmän in
i ledningen, vilket givetvis oroade de anställda.
Speciellt då alla med klarsyn såg hur detta bolag
mer och mer togs över av “te-drickarna”.
Efter ett tag fösvann den ursprungliga själen i bolaget. Heder åt de anställda som ställt upp in
i det sista, men nu får gå. .
Fattar inte varför man ska vara så skadeglad för att någon annans arbetsplats försvinner!! Dåligt!
Ett fint och tidigare välskött bolag, som när te-drickarna kom in, körde bolaget i botten.
De som inbillar sig att de kommer tillbaka med blåsipporna, kan glömma detta.
Vilka är det som är ansvariga för rekonstruktionen, advokatbyrå?
Kollade detta bolag för något år sedan och bolaget har dragits med ständiga föreläggande,,dom som tar anställning i sådana bolag utan att ens lägga 10 min på undersökning får skylla sig själva.
Jag är förvånad dom klarat sig så länge
Det var ganska väntat att det här dassbolaget skulle få slut i kassan.. Sämre bolag får man leta efter.
Hörde att de inte ens givit någon info till alla som jobbar/jobbad där.. Dylika bolag bör inte existera!!
skillnaden ÄR att vi har flyg som ersätter gamla viking…
fast då kan jag känna att även om viking airlines kommer tillbaka, vilka kommer då anlita dem för sina flygningar eftersom det finns en ganska stor risk att detta händer igen?
Flygbolaget Viking Hellas påverkas inte av problemen i Viking Airlines.
Läser man på hangar.no låter det annorlunda
hahahaha där fick ni på viking som klankade på mca så länge… what goes around comes around.
och här kom artikeln från flygtorget 3 år senare…
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten