Vågar man boka med SAS?
Hej,
Är en ovan resare som planerar en resa från Köpenhamn till Tokyo hösten 2024. Vågar man boka flygbiljett med SAS? Rädd för att flyget ska ändras eller ställas in med anledning av alla oroligheter kring SAS. Hur stor är risken att resan inte blir av utan möjlighet att få tillbaka pengarna för biljetten?
Mvh
svar
Företag kan fortsätta och boka utan risk. Man gör ett avtal med SAS och betalar biljetten först efter att flygresan utförts.
Det hjälper inte heller SAS med likviditeten när alla köper biljetter på kredit med Amex. SAS kredit score är i botten och det tar Lååång tid efterbilder resa innan amex betalar ut till SAS. Exakt samma sak hände Norwegian innan pandemin. Bolgar hade stort problem
Med likviditeten och var inte många veckor från kk. Pandemin räddade Norwegian. Vad räddar SAS?
När ser vi de nödvändiga förändringarna av SAS som måste till? När är dessa 10 miljarder slut? Förra kvartalet var ju inte lysande.
@Sv ???. Reseskydd i hemförsäkringar omfattar inte en ev konkurs eller återbetalning av en bråkdel av biljettkostnaden som kan hända i en rekonstruktion. För att skydda sig mot konkurser är det bara en speciell konkursförsäkring som gäller. Som du läser i begreppet “reseskydd” handlar det om det som är kopplat till själva resan – inte till att det bolag som levererar varan/tjänster går i konkurs. Läs gärna det finstilta.
Frågan är väl om de tio milliarderna nu snart är slut.
Det går fort utför när förtroendet är förbrukat,, det första som händer är att alla bara köper enkelbiljetter, det tär hårt på likviditeten. Bara se på BMA statistiken som i stort sett är BRA, efter rekonstruktion har man tappat hälften av sina pax.
Frågan om Danska staten är beredd att slänga in en tio miljarder till i närtid. Även om biljetterna är försäkrade får man utgå från en handläggningstid på ett halvt till ett år.
KLM och AF är heller inga effektiva optimerade flygbolag I närheten av Wizz Ryan etc. De får dessutom konkurrens på nästan alla linjer, priset är den mest styrande faktorn i flygbranschen.
Du har väl en hemförsäkring med reseskydd.
Då får du åter allt du betalt.
Vi som reser mycket har lärt oss att vara försäkrade.
Det kostar inte mycket med en hemförsäkring med utökat reseskydd.
@Kim. Frågan var om man vågar köpa en biljett av SAS just nu pga av all osäkerhet angående kommande svenska rekonstruktion. Ingen kan med säkerhet säga om kundernas insatta pengar för köpta biljetter riskeras helt eller delvis genom ett sådan rekonstruktion. Att SAS sedan fortsätter erbjuda sina “genomgående resor” är kanske ett av problemen varför de går med förlust? Tillräckligt många vill tydligen inte betala fullt ut för vad en sådan “produkt” egentligen kostar flygbolaget att producera.
Att: @Bertil För många som bor utanför Stockholms området och önskar en genomgående flygbiljett är SAS det absolut bästa alternativet. Mellanlandning på Arlanda är bara första biten av resan.
Ex. Luleå – ARN – Göteborg. Då har du allt på en bokning slipper hämta ut bagaget på Arlanda och checka in det igen.
SAS har många fördelar!
Dags att vakna och se verkligheten. Kommer SAS finns kvar? Ja. Med det blir en berg och dalbana. Bör man boka? Hm, kanske kika på andra alternativ just nu.
Självklart vågar du boka. SAS har gjort klart med kapitalisering på dryga 10 miljarder. Danska staten är en av de största nya ägarna tillsammans med Air France – KLM.
Företag kan fortsätta och boka utan risk. Man gör ett avtal med SAS och betalar biljetten först efter att flygresan utförts.
Bokar alla mina flygningar på detta sättet och löper då noll risk att förlora några pengar.
Dessutom kan alla nyttja ett bra betalkort/kreditkort och därigenom vara skyddade.
@STO-OF. Ingen kan i dagsläget utlova att det är säkert att boka och köpa en ny biljett med SAS. Det är inget annat än ett lotteri som vid bästa möjliga utfall ger möjligheten att resa som planerat. Att boka med Eurobonuspoäng kan däremot rekommenderas. Poängen hänger trots allt löst i det fall flygbolaget SAS försätts i konkurs. Vi får hoppas att den förestående svenska rekonstruktionen under våren påskyndas så att alla oklarheter försvinner.
Inget har fallit på plats än. Bolaget blöder pengar och inga förändringar är gjorda än.
Kommer AB behöver gå en svensk rekonstruktion också? Finns long haul kvar? SAS main, SAS Connect eller SAS Link? Finns SGH kvar? Vilken grupp kommer att strejka när de inser att just deras avdelning ryker?
Kanske vore en rekonstruktion en lösning på detta där gällande avtal och strejkrätter försvinner?
En sak är iaf säkert, INGENTING är klart.
Tack för svaren så här långt!
Lite spridda skurar märker jag. Finns såklart andra bolag som man kan ta sig till Tokyo med. Det som lockar med SAS är att de har direktflyg på sträckan vilket ingen annan erbjuder i dagsläget.
Klart man vågar boka SAS! Framförallt nu när allt börjar falla på plats. Då finns det nog andra operatörer jag skulle akta mig för.
Välj annat bolag. SAS är ju ständigt konkurshotat. Visst finns resegarantier mm, men tjafset och tiden det tar att få tillbaka något är prövosam.
SAS/Kastrup har jag sedan ett år bytt ut mot annat, det blev som en vinstlott.
Så länge en stat ligger bakom som den Danska
är det nog inga problem men köp via ett kontokortsföretag,
tror inte det går att ta en konkursförsäkring.
Det är klart att man vågar boka biljetter med SAS. Det är många flygbolag som hamnar på obestånd men det reder oftast ut sig och så lär det även bli för SAS. Det kommer inte att ha någon betydelse att SAS senare kommer att byta allians. Du kan boka SAS och sova lugnt så kommer du säkert till Japan på ett bra sätt. Boka med ett kreditkort där försäkring ingår så blir det tryggare.
Rekommenderar Finnair om de flyger till Tokyo då, brukar funka fint med dem.
Betala resan med ett kreditkort och komplettera med en speciell försäkring mot konkurser. Jag vet att det fanns att köpa sådana när Norwegian stod inför konkurs och gjorde en rekonstruktion. Ingen kan med säkerhet säga om SAS kommer att flyga till Tokyo i höst. Också lite oklart vad som händer med betalda biljetter om ett nytt SAS aktiebolag skapas och det gamla avslutas. Alternativet är naturligtvis att köpa en biljett med ett av de större flygbolagen med en transfer.