Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Ving, TUI, Apollo med flera…

Tråden startades av Fredrik

vill ställa en fråga på detta eminenta forum, kommer dessa charterbolag kunna återbetala alla inställda resor pga corona och UDs avrådan, nu gällande till mitten på Juni och ev. längre?
Kan de ens överleva när efterfrågan är noll?

Publicerad den 2020-04-07 21:51
Skriv ett svar
Antal svar: 12

svar

Kenneth
2020-04-17 11:24

Gissar på att Ving ligger sämst till, hoppas dom klarar sig men med tanke på vad dom har gått igenom så kanskae.. vem vet.

Håller med tidigare inlägg, blir kosläpp som efter andra världskriget folk förstår hur skört livet är så jag tror det kommer att gälla andra marknader med, folk vill ut, handla , resa mm. Livet kan ta slut fort så personligen kommer det peka uppåt.
Sen blir det väl en lugn start till någon anläggning där hotel+arrangör skapat en säker zon typ så gott det går. tippar på augusti om det praktiskt/lönsamt går att
starta upp en sommar destination annars blir det vinter med start från september.

Ali
2020-04-14 10:39

Det kommer att vara mycket svårt att komma igång. Restriktioner kommer inte att upphävas samordnat. Det krävs att länder, orter, hotell, flygplatser och besättningar alla ska vara i fas för att komma igång med en rotation. Om den sen är den enda som är möjlig att beflyga så kommer det bli dyrt att stå still i väntan på nästa släppta restriktion. Det finns nog en överhängande risk att många restriktioner måste upphävas innan man vågar trycka på go-knappen. Och då gäller det också att kunna fylla flygplanen. Risk ända till augusti?

re:Nepster
2020-04-14 10:06

“Med all säkerhet” vad vet du som ingen annan vet?

TUI har fått nödlån av Tyska staten, Apollo har väldigt starka ägare (REWE gruppen)

Det är värre för Ving.

Nepster
2020-04-14 09:19

Med all säkerhet blir det ingen charter denna sommar.
Hur skall dessa bolag klara sig?

Akktu Stakki
2020-04-10 09:24

Personligen så tror jag att det bliver rena ”ko-släppet” när restriktioner slopas.
Folk som inte har varit direkt medicinskt påverkade av Covid-19 glömmer nog rätt snabbt.
Om dessutom resebolagen ger stora rabatter så glöms det ännu snabbare.
En liten parallell hände i Danmark, där en pizzeria annonserade gratis ost.
Folk stod i kö upp till 4 timmar för att få fatt i en Mozzarella ( från Italien av alla ställen) gratis.
Hålla avstånd glömde man också!
Moral är bra, dubbel moral är dubbelt så bra!

Morten
2020-04-10 01:26

Eft detta virus kommer resandet minska jätte mycket.
Det kommer anses som Lyx att tex ta en charter.Svårt se att alla aktörer blir kvar.

Fredrik
2020-04-09 10:04

Kan nämnda resebolag sättas i rekonstruktion eller är det konkurs direkt som gäller “om det går så långt”?

Berit
2020-04-08 23:29

Inte säkert alla ”överlever” och blir då konkurs.

Fredrik
2020-04-08 20:55

Jag som gärna åker charter hoppas innerligt att de “klarar” sig över denna covid-19 skit…..för övrigt andra reguljära flyg med, så man kan välja ibland….men just nu verkar ju resor till/över sommaren tveksamt….

Lasse
2020-04-08 11:57

Jag hade inget problem att få stålar från Ving.

Erik
2020-04-08 10:43

Hej, ja det kommer dom alla 3 att göra, men tror man får räkna med betydligt längre återbetalningtid, kanske flera månader, går något i konken så kickar resegarantin in! 🙂

Re:Fredrik
2020-04-08 10:22

TUI och Apollo har väldigt starka ägare.

Värre med Ving.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500