Nya regler för kontroll av bagage från nyår
Publicerad den 28 december 2002Terrorattackerna den 11 september utlöste ett intensivt arbete bland internationella organisationer som arbetar med eller berörs av luftfartsskydd. Det har lett till att EU gått in och lagstiftat om utökat krav på luftfartsskydd för sina 15 medlemsstater. För övriga 38 ECAC-länder utgör motsvarande krav rekommendationer.
Från april 2003 tillkommer också krav på säkerhetskontroll av personal som ska arbeta inom vissa områden på flygplatsen och regler för företag som ska städa flygplan. Det kommer också att krävas strängare krav på separation av avresande och ankommande passagerare. Dessutom ska säkerhetsklassad trafik separeras från icke säkerhetsklassad och allmänflyg.
LFVs kostnader för luftfartsskyddet beräknas uppgå till 455 miljoner kronor under 2003, varav Arlanda står för drygt hälften – 234 miljoner. Landvetter kostar 78 miljoner, Sturup 40 och övriga 16 flygplatser sammanlagt 103 miljoner.
De stora investeringarna och kostnaderna för luftfartsskydd påverkar också securityavgiftens andel i biljettpriset. Före den 1 december 2001 uppgick securityavgiften till mellan 2,75 och 16 kronor. Den 1 juli steg den till mellan 17 och 37 kronor och från den 1 mars 2003 är securityavgiften mellan 25 och 45 kronor.
–Den nya röntgenutrustningen kan förstöra fotografisk film, säger Arlandas informationschef Jan Lindqvist. Vårt råd till passagerarna är därför att packa all film i handbagaget. Vassa föremål ska precis som tidigare packas i det incheckade bagaget.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten