Ryanair håller igen på Sverige

Publicerad den 23 februari 2016
Kommentarer
Förhandlingarna med Swedavia om trafik på Arlanda går trögt. Ryanair ser dessutom med oro på planerna om att införa en punktskatt på flyget i Sverige. Sammantaget gör det att flygbolaget håller igen på Sverige, menar Michael O’Leary i en intervju med Flygtorget.

Skandinavien och Sverige är fortsatt en intressant marknad för Ryanair. Men just nu håller flygbolaget igen på expansionsplanerna både vad gäller Norge och Sverige.

– Vi ser med oro på planerna att införa en miljöskatt, flygskatt. Jag har inget emot en punktskatt på miljöbränsle under förutsättning att flygskatterna i olika länder tas bort. Då blir det en mer rättvis beskattning.

Det sa Ryanairs vd Michael O’Leary när han var på blixtvisit i Stockholm och Göteborg för att lansera ett fåtal nya linjer. Skavsta – Gdansk och från Göteborg till Warszawa, Malaga och Alicante. Samtidigt ligger samtalen med Swedavia om trafik på Arlanda mer eller mindre i träda.

– Det handlar om våra kostnader. Börjar vi flyga på Arlanda levererar vi inkomster till flygplatsen och frågan är hur stora rabatter Swedavia är beredda att ge oss.

Se hela klippet när Flygtorget möter Ryanairs vd Michael O’Leary:

Skriv en kommentar

Kommentarer

Rodgeman
2016-02-25 11:35

Borde väl inte vara svårt att ha en rättvis avgift! Finns det allmännytta.. tar bolaget upp en efterfrågad linje så kanske som ska få subventioner i inledningen för att se om den bär sig.. Men i slutändan så ska det ju bli rättvist för flygbolagen och ingen ska få bättre.. När Bolag får tanknings kredit så får dom ju rabatter på hur mycket volym dom handlar..

Rodgeman
2016-02-25 11:34

Jag säger inte att någon har fel! Men Om det blir fler linjer, Fler passagerare.. så tjänar Swedavia mer pengar!! Men Swedavia har långt ifrån utlägg för alla extra intäkter dom får.. Då borde dom kunna sänka kostnaderna för ALLA bolag!

pf
2016-02-25 11:04

det må være fritt for en flyplass å bestemme hvordan den tar inn sine inntekter, dette så lenge det er likebehandling mellom flyplassens flybolagskunder.
Det må være lov å legge ut markedsstimulerende tiltak for å knytte til seg nye bolag/nye destinasjoner.

Nisse
2016-02-25 00:36

Menar du att skattefinansierade eller av stater betalda flygplatser skall ge förlustrabbater till flygbolag som skall skapa reseupplevelser genom att plåga anställda och förnedra passagerare. Varför ? Tycker du att hotell borde vara gratis så att resebyråer skall kunna skapa billigare upplevelser till dig ?

Nisse
2016-02-25 00:28

Och utan flygplatser som skattebetalare och stater har investerat i kan ej flygbolag flyga för att skapa en upplevelse.
Bolag måste betala för att nyttja flygplatsen.
Varför betala för hotell det borde vara gratis eller så att resebyråer kan skapa billigare upplevelser, ironi hoppas jag att ni förstår

AB
2016-02-24 23:30

Vare sig ni vill det eller inte så kommer dom med största sannolikhet flyga från Arlanda inom några år.

Resenären med moral
2016-02-24 21:42

Härligt. I framtiden kommer förhoppningsvis inga flygbolag med slavkontrakt trafikera Sverige!

John
2016-02-24 18:58

Sick and tired of O’ Leary! Pay The same airport taxes, as all other operators do, or stay away from Scandinavia. I just can’t believe airport which charge Ryanair, less than other operators, on The same airport. Extremely fed up of this man, traveling around in Scandinavia, constantly whining!

Ricardo Shilly Shally
2016-02-24 17:41

Norwegians nya linje till JFK från GOT borde vara en reseupplevelse.

Olle
2016-02-24 15:02

betala de priser om Ryanair betalar. Det är ju faktiskt flygbolagen som skapar reseupplevelserna och inte flygplatserna. Utan flygbolag så kan ju flygplatserna ägna sig åt annan business, typ Säve, som ska bli bostäder eller liknande.

Spelplanen för flygbranschen håller på att målas om helt och hållet och det är jätte intressant. Inte en dag för sent!

Lars
2016-02-24 12:12

Om det är en flygskatt som krävs för att hålla Ryan borta så röstar jag Ja.

ok
2016-02-24 10:08

Det finns bsolut ingen anledning att subventionera bolag som Ryanair, olika kommuner runt om i Sverige borde inse detta. Det enda vettiga beslut som Swedavia, Arlandas ledning har tagit på länge är att inte erbjuda Ryanair rabatt

Reply
2016-02-24 09:24

Ryanair skall naturligtvis betala samma avgifter som övriga flygbolag!

Per
2016-02-23 23:57

Tycker inte man kan säga att SAS drar sig ut från GOT. I natt hade SAS fem övernattande kärror med tillhörande besättningar i GOT. Det är mer än Ryanair har någonstans i Sverige.

Västgöte
2016-02-23 19:59

Men de ökar på GOT när SAS drar sig ur….

WONDERFUL! !

AA
2016-02-23 17:14

Det är väl för att flygskatten I norge skulle vara per stol, och inte per passagerare. Da blir det svarare att lägga det pa biljettpriset.

ABC
2016-02-23 14:45

På Norwegians HK smäller nog korkarna från lågpriscava i taket över att Ryanair inte inser vad en flytt till Arlanda skulle ge. Att bolaget blir kvar i halv träda på Skavsta måste vara det bästa som har hänt dem på länge.

pf
2016-02-23 14:32

sannsynlig innføring av norsk flygskatt fom 1April16.
Likevel, britene har en flygskatt-jeg har reist ca 30 ganger de siste 5-6 år t/r STN fra RYG/TRFHAU, har aldri blitt ilagt britisk avgift. Hvordan kan dette høre sammen ? I så fall konkurransevridende ?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten