United lägger ner Köpenhamn – New York

Publicerad den 11 april 2012
Kommentarer
När sommarsäsongen är över är det också slut med United Airlines linje mellan Kastrup och Newark. Efter sex års närvaro i Danmark dras flygningarna in och lämnar rutten fri för SAS att sköta utan konkurrens.
United Airlines

United Airlines, som just nu genomgår de sista delarna i sammanslagningen med Continental Airlines, lägger den 24 september ner linjen mellan Kastrup och Newark-flygplatsen i New York.  United har flugit på Danmark sedan 2006 och i dagsläget används en Boeing 757-200. Delta flög fram till förra året mellan Kastrup och JFK i New York, men också den linjen lades ner även om den återuppväcks över sommaren i år.
            Det gör att SAS blir ensamma på rutten när vinterprogrammet startar i höst. Om inte något annat bolag startar trafik. Flygmarknadsavdelningen på Kastrup arbetar hårt på att locka till sig ytterligare en New York-linje. Enligt uppgift har American Airlines intresserat sig för trafik på Köpenhamn och även Delta kan vara intresserade av att permanenta sommartrafiken nu när United försvinner. Ett annat scenario är att SAS lägger till en linje på eftermiddagarna och går upp till två dagliga avgångar på Newark. För Kastrups vidkommande är flera operatörer på New York ett måste i kampen mot ärkerivalen Schipol i Amsterdam.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Kent
2012-04-14 00:18

Utmärkt , att flera bolag kanske lämnar, CPH airport! CPH är ingen trevlig flygplats, Newer CPH more!Vissa är otrevlig där, tycker jag!
Bor ändå närmare CPH än Arlanda! Men för mig blir det Arlanda, ev. via Frankfurt etc….

Gnurra
2012-04-13 02:55

CPH kanske kan växa lite till, men sen blir det trögare. Det bor inte hur mycket folk som helst i Norden som globalt sett är en ganska liten marknad. Detta i kombination med att övriga Nordens större flygplatser får allt bättre utbud av Europalinjer och att Hamburg får fler långlinjer och den snart invigda nya storflygplatsen Berlin-Brandenburg gör nog att CPH kommer att få det kämpigt framöver.

Jompa
2012-04-13 02:44

Att jämföra CPH med AMS är som att jämföra en gammal polsk Ursus-traktor med en helt ny Lamborghini……..

TM
2012-04-11 19:57

…något av de tre Gulfbolagen, va?

The Observer
2012-04-11 14:36

Detta är bara början. Ryktet säger att ett långlinjebolag till funderar att kasta in handuken från Kastrup till vintertabellen börjar gälla i höst.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten