Slutet för Cityjet?
Nu ska xfly basera fler flygplan på CPH för att operera för sas, är det en fortsatt utfasning av cityjet?
Även lufthansa har sagt upp avtalet med cityjet efter hösten, då återstår endast Brussel Airlines som kund.
Vad kommer bli kvar av cityjet?
svar
Yes indeed that is the truth
What? Why nervousness? Why the cryptic message?
?? “ok”
The happiness suddenly got replaced by a dark cloud of nervousness at the office in Imbus House, Dublin. Things change rapidly in aviation
Borde inte rubriken vara det omvända.
Vad kommer bli kvar av xfly?
Går ju sådär för Xfly nu, vet någon om det kommer gynna CityJet eller ingen skillnad?
Låter lönsamt!
Även 4st CRJ900 står parkerade. Totalt 8 flygplan står parkerade. 4-1000 och 4-900. Stor brist på piloter. Många lämnar Cityjet.
Isn’t it expensive to have 4-5 CRJ1000 long term parked at CPH? Or is this a part of the good business Cityjet do?
Lägger en femma på att Basen i Bergen kommer att läggas ned eller eventuellt bli en bas med ett flyg och några få piloter.
En sedvanlig missräkning i SAS management. Inte första gången och tyvärr inte sista. En dyr missräkning i vanlig SAS-anda.
Oj, jag beklagar.
Jag har CPH bas med start i november, så tänker inte byta.
/Mvh
JO
Bara säga upp sig och söka nytt om man inte trivs.
Varför sitta på en bas som man inte vill vara på?
Bläcket på papper betyder inte ett skit. Bolagen gör som de vill ändå…
I denna branschen ska man inte tro på något som sägs, ska man tro på det ska man ha bläcket på papper med rätt signatur under. Det är en dynamisk bransch, så i detta fall tycker jag endast att ni kan anklaga er själva att ta en bas ni inte vill ha.
Jag jobbar på Link och fick löfte om CPH bas när jag började med bas i Bergen. Tyvärr så är det så att vi som har har BGO bas kan söka CPH bas, men på samma villkor som de som söker Direct Entry, så vi har ingen förtur eller liknande. Detsamma gäller för kollegorna i OSL. Det är ett rätt stort missnöje bland oss som blivit lovade OSL och CPH bas som tog BGO. Så det finns även folk i BGO som vill ha OSL.
SAS Link har sökt kaptener och styrmän konstant i snart 2 år. Dock främst till Bergen och Oslo. Men i starten även Köpenhamn. Nu öppnar man några platser i Köpenhamn för att se om de får fler som är intresserade.
Dock många internt som vill byta bas från Bergen/Oslo till Köpenhamn. Så bli inte förvånade om dem erbjuder Oslo eller Bergen istället för Köpenhamn i slutändan. Rätt rörigt inom SAS Link gällande baser och anställda.
Janne, det stämmer om du söker som styrman, men Link anställer direct entry captains också, annonsen har funnits ute en vecka eller så. Många kaptener på Link har sökt och ska på assessment i november.
Undrar vem som inte är insatt:
https://careers.sasgroup.net/job/Gardermoen-SAS-LINK-FLIGHT-CAPTAIN-OSL-AND-CPH-2060/929034801/
Från SAS hemsida ikväll. Kolla fakta och sedan kan du skriva inlägg.
Snart kommer alla från BRA som söker och ska börja pendla!