Flygskammen har fått ett pris
Publicerad den 19 september 2024Kommentarer
Numera styrs M av Sverigedemokraterna.
Tyvärr!
Det som gör mig upprörd är att folk tror att man kan bete och uttrycka sig hur som helst. Det är inte okej att ljuga. I det här fallet kan det tyckas oväsentligt, men när tillräckligt många håller på så har vi problem. Folk kan inte skilja på sanning och lögner längre, helt plötsligt blir sådana idiotuttalanden sanning. Det finns inte någon extremvänster i maktposition i Sverige, varken i kommun, riksdag, region/landsting, kyrkan whatever. Vänsterpartiet är långt ifrån extremvänster.
Reinfeldt är tack och lov inte längre en del av politiken och Moderaterna är åter ett högerparti. De som låter sig styras av V och MP kan i mångas ögon inte klassas som något annat än extremvänster.
Peter har varit bra på att öka de regionala flygplatserna stöd med en 100%
Men tyvärr vad hjälper det när det inte finns flyg operatörer, de har försvunnit en efter en, och nu BRA som sugs upp o SAS.
Gissa om det nu blir dyrare att flyga?
Det behövs nya flygbolag som opererar mindre billigare flyg som kan sättas in i frekvenser, och som erbjuder lägre priser.
Det är prissättningen som förintat Svenskt inrikes, inget annat.
Har du flugit från Arlanda? Många gånger väldigt lång kö.
Har du en billig biljett ej ombokningsbar kan du förlora vad du betalt då du inte hinner i tid.
Själv nyttjar alltid fast track mitt American Express Platinum ger mig tillgång till fast track oavsett typ av biljett.
Men vi är få som nyttjar fast track.
2h innan på flygplatsen, det vet du lika väl som alla andra att det är trams och handlar om att juridiskt skydda operatören mot kunder som saknar förmåga att planera sin tid och förutse när det är lämpligt att vara i tid och antingen 1. vara i tid till security i rusningstid eller 2. köpa till fast track.
Tåget är många ggr. snabbare.
Flygbussen Stockholm Arlanda tar tid.
Du uppmanas vara två timmar innan avgång på flygplatsen.
Det blir ca tre timmar extra när du flyger utresa samt hemresa två till tre timmar extra.
Vad menar skribenten med ” riskerar försvinna” Det är ett faktum.
Halmstad – Ängelholms flygplats – 35 minuter
De andra tre (Växjö, Kalmar och Kristianstad) är tyvärr lite utan alternativ.
Svensk inrikesmarknad är för svag. Det, i kombination med att Arlanda för många svenska söder om Jönköping, inte ses som ett alternativ för transfer inför resor till Sydeuropa; gör det svårt för någon att satsa på dessa små inrikeslinjer.
Otroligt trist.
Det bästa beslut som togs är just att flyta alla BRAs flygverksamhet till Arlanda. Det är faktum att Bromma MÅSTE STÄNGAS i förtid. En olönsam flygplats som Bromma har ingen framtid Efter pandemin Bromma förlorade helt sin mening som flygplats oavsett vad man än kan romantisera nu om dess förflutna. Det naturliga är att satsa på att utveckla fullt ut Arlanda för den närmaste framtiden för såväl utrikes som inrikes resor. Skattebetalarnas pengar behövs på Arlanda.
För signaturen “ABC” är allt till vänster om SD samma sak som extremvänstern (inklusive Moderaterna).
Lenny, jag blir nyfiken, vad är extremvänstern för dig, eftersom du blir så upprörd?
Sverige är ett av de länder som haft svårast att få tbx pax efter corona. Zoomar svenskarna mer än övriga?
Tror mkt handlar om svenska pk regler där företag har som policy att resa med tåg och inte med flyg.
Det finns ingen kommun i Sverige som är styrd av extremvänstern. Det är ett sådant sätt att uttrycka sig som gör att vi har det toxiska klimatet i samhället idag, så j*vla trött på att folk saknar vanligt hyfs.
Finns det en marknad och Swedavia inte saboterar för dem så kommer andra bolag att flyga lönsamma rutter.
men Peter, blir det inte lite självuppfyllande profetia?
Sto-Vxo: Flyg 1 h / Tåg 3 h 29 min (1byte)
Sto-Kid: Flyg 1 h 45 min / Tåg 4 h 35 min (1 byte)
Sto-Had: Flyg 1 h 10 min / Tåg 5 h 3 min (1 byte)
Sto- Klr; Flyg 55 min / Tåg 4 h 38 min (1byte)
Jag tror inte det är flygskammen utan att folk slipper resa öht eftersom teams/skype är tillgångligt.
Visst är det BRA nu kommer klimatkrisen försvinna. Och SAS får monopol så nu kan SAS höja biljettpriserna hurra.
Man undrar om Peter förstått sitt jobb? Att han jobbar för regionala flygplatser och inte extremvänstern. Fast och andra sidan kanske många regionala flygplatser ligger i kommuner styrda av extremvänstern…
Det är bara att inse att det aldrig blir 2019 igen. Ingen arbetsgivare vill längre betala sina anställda för att åka till Stockholm, ha ett möte på två timmar och sedan flyga hem igen. Och ingen anställd vill heller göra sådana dumheter. Gå vidare och inse att inrikesflygets glansdagar är över. Vi kommer alltid behöva inrikesflyg, men volymerna kommer aldrig tillbaka.
Det betyder att vi inte plockar upp mer olja ur marken, men som du säger så påverkas inte själva förbränningen, lika mycket CO2 släps ut.
Inte för att vara sådan men själva förbränningen är inte fossilfri, utan det är tillverkningen av soppan som är ”miljövänlig”. Rätta mig gärna om jag har fel.
Samt att även om du klickar i att du vill betala för så kallat miljöbränsle, så är det absolut ingen garanti att just din resa är på sådant bränsle då det beror helt på var flygplanet tankat.
Med det sagt hoppas jag verkligen att småflygplatserna överlever oavsett lösning.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten