Credit Suisse First Boston nedgraderar Ryanair!

Publicerad den 13 februari 2004
Kommentarer

På gårdagens meeting i London beslöt (CSFB) Credit Suisse First Boston att nedgradera Ryanairs rating. Det är främst vinstvarningen som gör att man tror på 18% lägre vinst för 2004 och 35% för 2005. Aktien, som nu står i 8,1 Euro borde ligga på 4,4 Euro enligt CSFB. Bedömningen är att nedgraderingen inte har med EU domen att göra.

- Vi anser att förtroendet för Ryanair ledning och affärsmodell sviktar och att det krävs två eller tre uppsättningar med robusta data innan förtroendet återskapas, skriver CSFB

ToniCSFB är ju ingen liten global player och deras bedömning väger tungt – framför allt att dom har tappat förtroendet för “management” var väl en sensation i sig. Ingen dålig smäll på käften så att säga. Andra investerare har en aning softare inställning vilket också flera andra banker uttryckte i underhand i London igår.



Nu skall jag slänga mig i bingen efter att ha flugit med easyjet till London och FlyBe tillbaks. Man häpnar över effektiviteten, skriver vår Europakorrespondent Toni Schönfelder (bilden) som bevakar Europas resemarknad för vår räkning.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten