Oslo Airport: Ny terminal och ny långlinje

Publicerad den 28 april 2017
Kommentarer
Det var 117 000 nya kvadratmeter och 21 nya gater på plats när Oslo Airport igår invigde den nya piren. Det ger kapacitet att ta emot upp till 32 miljoner passagerare, en kapacitet som man ska använda till att på allvar utmana Arlanda och Kastrup. Dessutom fick flygplatsen en långlinje i födelsedagspresent.
Oslo Airport

Oslo Airport

Arbetet har tagit sex år och kostat 14 miljarder norska kronor, en investering som flygplatsen räknar med ska öka möjligheterna att locka till sig än mer trafik. I dagsläget är det i det närmaste jämnt lopp mellan Gardermoen och Arlanda, cirka 26 respektive 25 miljoner passagerare medan Kastrup förra året räknade in 29 miljoner passagerare. Nya Oslo Airport har nu kapacitet att ta emot 32 miljoner resenärer.

– Norge behöver en väl fungerande huvudflygplats. Nu har vi fått en internationell flygplats som hela nationen kan vara stolt över. Det här kommer att ge Norge en ökad konkurrenskraft internationellt, sa kommunikationsministern Ketil Solvik-Olsen i invigningstalet.
Den ökade konkurrenskraften visade sig direkt under invigningsdagen när Björn Kjos meddelade att Norwegian startar en ny långlinje från Oslo till Seattle. Det innebär att staden på amerikanska västkusten åter får en direktlinje från Skandinavien. SAS flög från Köpenhamn till Seattle i många år, först som ett stopp på vägen till Los Angeles och sedan som en egen destination. Det är oklart när trafiken startar, vinter säsongen 2017 eller sommarsäsongen 2018 och av allt att döma med en Boeing 787.
I och med invigningen har Oslo Airport tre pirer, Väst där inrikestrafiken håller till och Öst med internationell trafik. I nya Nord finns både inrikes och utrikes trafik. Sammantaget har nu flygplatsen nu 265 000 kvadratmeter terminalyta, närmast en fördubbling mot tidigare.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Hemliga Harry
2017-04-30 16:31

Hörde att Swedavia skulle måla om gaterna på A och B piren, dom hade jobbat fram en riktigt moodern röd färg

Diavel
2017-04-30 12:33

Arlanda flygplats enda chans att bli störst i Norden, är om man lägger ner Kastrup och Gardermoens flygplatser

baggen
2017-04-30 04:15

Gardermoen: Første flygning 1912, bombet av tyskerne i 1940, militær- og chartertrafikk fram til 1998 da “nye” OSL/Gardermoen var ferdig. Ombygging som nå er ferdig startet 2011.

Terminal 4
2017-04-29 21:38

Medan klåparna på Swedavia fortsätter att dilla om Nordens största flygplats bygger man ut i Norge och Finland, nya supermoderna flygplatser som får Arlanda att framstå som en fosil med sin hemska 1970-tals design.

Fakta
2017-04-29 20:09

Man ska komma ihåg att Arlanda har byggts under 40 år och därmed påminner om ett lappverk . Tyvärr på grund av lite vision från de som ledde LFV för 30-40 år sedan. Lite av det ser man på Kastrup också. I Gardermoens fall har man haft fördelen att kunna bygga helt från grunden och skapa en vidlyftig sammanhängande terminal.

Larsson
2017-04-29 07:02

Norrmännen kan dom! ??

anonym
2017-04-28 18:58

Det är dags att koncentrera stor Sthlm all tunga kommersiella flygtrafik till Arlanda och bygga ut den så man kan sträva mot målet att bli Nordens största flygplats. Bromma kan bli sthlm huvudflygplats för allmän/samhällsnyttiga flyget, dvs den icke kommersiella flygtrafiken

Nightflight
2017-04-28 17:58

Den nya terminalen har samma form som Emirates terminal i Dubai. Snygg !
Hoppas bara att det finns gåband så att man inte behöver trava och gå genom hela terminalen till de yttersta gaterna.

Diavel
2017-04-28 09:17

Vad menas med att utmana Arlanda? Oslo flygplats är större än Arlanda flygplats…

Loa Falkman
2017-04-28 07:47

Oslo Airport är ett mästerverk. Arlanda ett sågverk.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten